چینی برنامه معلمان برنامه بزرگداشت برنامه های هفته معلم

چینی: برنامه معلمان برنامه بزرگداشت برنامه های هفته معلم بیرجند خراسان جنوبی سپاه خوسف هفته عقیدتی سیاسی

گت بلاگز فرهنگی هنری سفره های افطاری باید چگونه باشد؟

روزه، تمرین بزرگ در خودسازی و تقویت اراده در جهت انسان شدن هست. افطاری | خداوند | خانواده | سفره افطار | رمضان 96 | حجت الاسلام موسوی هوایی | سفره افطار

سفره های افطاری باید چگونه باشد؟

حجت الاسلام موسوی هوایی در گفتگو با خبرنگارحوزه قرآن و عترتگروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛ درخصوص روزه داری در ماه رمضان عنوان کرد: مساله روزه دار بودن و روزه گرفتن جهت خداوند اهمیت زیادی دارد. به جهت اینکه روزه در خودسازی و تربیت انسان و الهی شدن اخلاق و واکنش‌ها انسان موثر هست. روزه دار از چیزهایی که جهت او حلال و مباح است اجتناب می کند و آن ها را استفاده نمی کند. این تمرین بزرگ در خودسازی و تقویت اراده در جهت انسان شدن است و در جهت این است که انسان از مشترکات خود با سایر موجودات فاصله بگیرد و به ملکوت نزدیک تر شود. خداوند سرمایه گذاری بالایی جهت روزه دارند که می فرماید روزه جهت خودم است و جزای روزه خودم هستم. یعنی جایزه روزه دار خداست.

وی اطراف چگونگی سفره های افطار بیان کرد: چون خداوند روزه دار را دوست دارد و روزه در ساخت و ساز انسان و خانواده و جامعه بشری موثر است بنابراین جهت کسی که افطاری می دهد اهمیت قائل هست. پیامبر در خطبه آخرین جمعه ماه شعبان درباب اهمیت ماه رمضان می فرماید: ای مردم کسی که روزه داری را افطار می دهد بهشت بر او واجب و از جهنم دور می شود… روزه دارا را افطار دهید ولو با یک نصفه خرما. بنابراین اولا سفره افطاری باید جهت انس و الفت در خانواده و اجتماع باشد و مهم هست.

عبارات مهم : افطاری

این کارشناس مذهبی در ارتباط با محتوای سفره ها افزود: ولی در مورد محتوای سفره های افطاری اید هرچه می توانیم راحت و غنی تر از لحاظ غذایی باشد. راحت یعنی اشرافی گری در آن نباشد به عنوان نمونه چند نوع ژله و انواع غذاها، که منجر به اسراف نشود. غنی بودن از نظر غذایی یعنی غذاهایی که هم در طب سنتی هم در طب تازه تاکید شده است و ارزان می توان تهیه کرد را بر سر سفره بیاوریم. اگر امیال و هوس هایی که با فشار سبک زندگی غربی به وجود آمده و در آن انواع و اقسام خوراکی ها موجود هست؛ نباشد به آسانی می توان این نوع افطاری را تهیه کرد. باید به سنت های صحیح و اصیل ایرانی خود برگردیم و سفره های راحت و غنی از نظر غذایی بیندازیم.
او ادامه داد: می توان سفره ها را در مساجد برپا کرد. که هم اکنون در بعضی مساجد و مکان های مقدس این امر صورت گرفته. در حرم امام رضا(ع) سفره های افطاری با تکریم روزه داران برپا می شود. و در آن همه اقشار جامعه از نماینده مجلس تا اقشار ضعیف حضور دارند و مهمان امام رضا(ع) هستند. خوب است که افراد متدین ککه وضع مالی بهتری دارند به عنوان نذر کردن این افطاری دادن ها را انجام بدهند و این هم افزایی عظیم معنوی و اقتصادی به نفع محرومان جامعه در کل کشور اتفاق بیفتد. هنگامی که خداوند ببیند که مردم با هم انس و الفت دارندرحمت خدا نازل می شود.لطف و دوستی خدا اینگونه است و کم کردن رحمت الهی بسیاری از پرسشها را حل می کند. همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند لطف و دوستی مردم به همدیگر و نظام اسلامی باعث می شود رحمت الهی نازل شود و دشمن نتواند کاری کند.
حجت الاسلام موسوی تصریح کرد: از طرفی به عنوان سفره افطار همان رعایتی را بکنیم که خداوند متعال خواسته است.در سفره افطار باید مستضعفین شریک باشند. بسیاری از خانواده ها توان خوردن مرغ یا گوشت را هر سه چهار ماه یک بار هم ندارند.باید در درجه اول سفره افطاری مشمول بر اینها شود ولو اینکه افطاری را جهت آنها ببریم. نه اینکه اعللم کنیم که این سفره جهت فقراست و آبروی آنها را ببریم. باید کریمانه سفره های افطاری را بیندازیم. باید همان کاری را که اهل بیت انجام می دادند انجام بدهیم. همه اهل بیت بعد از شهادتشان مردم متوجه می شدند که غذا به منزل فقرا می بردند. این فایده ای ندارد که استاندار به فرماندار و فرماندار به بخشدار دستور دهد که کاری انجام بدهند. خود استاندار باید عمل کند. شهید باکری بعد از شهادتش مردم فهمیدند که شبها جهت نیازمندان غذا می برده. او تربیت شده است مکتب اهل بیت بود.همانطور که حضرت آقا با همه معذوریت ها به منزل شهدا می روند و ازآن ها دلجویی می کنند حتی به منزل شهدایی که مسلمان نیستند می روند و چقدر آن افراد به این عنوان افتخار می کنند. این اقدام هست. در مورد سفره افطار هم هر کس مسئولیت اجرایی دارد باید اقدامی بکند. مسئولین باید پای سفره افطار باشند و با مردم محروم و مستضعف هم سفره شوند. این ها لطف الهی را نازل می کند و پایه های مردمی حکومت جمهوری اسلامی را محکم تر می کند.
انتهای خبر/

واژه های کلیدی: افطاری | خداوند | خانواده | سفره افطار | رمضان 96 | حجت الاسلام موسوی هوایی | سفره افطار |

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog