چینی برنامه معلمان برنامه بزرگداشت برنامه های هفته معلم

چینی: برنامه معلمان برنامه بزرگداشت برنامه های هفته معلم بیرجند خراسان جنوبی سپاه خوسف هفته عقیدتی سیاسی

گت بلاگز وب‌گردی چگونه با ایست قلبی نمیریم؟ ، ایست قلبی سن و سال نمی شناسد

آمارها نشان می دهد مرسوم ترین علت فوت در کشور، ایست قلبی هست. ایست قلبی سن و سال نمی شناسد و همه آدم ها با هر جنسیت و هر سنی می توانند گزینه بعدی جهت بروز ا

چگونه با ایست قلبی نمیریم؟ ، ایست قلبی سن و سال نمی شناسد

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، در این مطلب قرار است یاد بگیریم زیاد مراقب خودمان و قلبمان باشیم.

عبارات مهم : استفاده
تیر سیگار در قلب شما

ایست قلبی خبر نمی کند و خیلی ناگهانی اتفاق می افتد. کسانی که با ایست قلبی می میرند، معمولا علائم اولیه ای ندارند و فوت سریع به سراغشان می آید. با وجود سریع بودن علائم اولیه و همه گیر بودنشان، حتی ممکن است در خواب قلب شما از تپش بایستد. با وجود این باز هم کسانی هستند که زیاد از بقیه در معرض خطرند. بعد اگر جزء یکی از این گروه ها هستید، زیاد مراقب باشید.

فشار خون بالا: یکی از دلایل ایست قلبی بسته شدن رگ های قلب هست. کسی که فشار خونش اوج هست، احتمال بیشتری دارد که ریتم قلبش از بین برود. فشان خون اوج به جز این که ممکن است رگ های خونی تان را ببندد، باعث ضخیم شدن عضلات قلبتان هم می شود. همه این ها می تواند قلب شما را از کار بیندازد.

چاق ها: چاقی یکی از دلایل اولیه ایست قلبی هست. اگر چاقید و از اضافه وزن زحمت می برید، سریع در نزدیک ترین کلوب بدن سازی نزدیک منزل عضویت کنید و رژیم بگیرید. چاقی بیش از حد باعث می شود رگ های قلبتان بگیرد و خون به قلب نرسد، همین مسئله قلب شما را از حرکت نگه می دارد. کمتر فست فود بخورید. قند، کلسترول و چربی های اشباع شده است فست فودها شما را به ایست قلبی نزدیک تر می کند.

سیگاری ها: اگر سیگار می کشید، زیاد از دیگران احتمال دارد که ریتم قلبتان نامنظم شود و دچار ایست قلبی شوید. با دود کردن هر نخ، خود را زیاد به فوت نزدیک می کنید. به جز سیگار، بقیه مواد مخدر مثل کوکایین و تمام مواد مخدر تزریقی هم می توانند شما را دچار ایست قلبی کنند.

بیماران قلبی: اگر قبلا حمله قلبی را تجربه کرده اید و سکته زده اید، زیاد مراقب باشید. قلب شما از بقیه بیمارتر است و احتمال ایستادنش هم زیاد هست، چون قبلا عملکرد قلب شما دچار اختلال شده، باز هم ممکن هست، اختلال ایجاد شود. اگر قبلا سکته کرده اید، باید پروسه طولانی تشخیص ایست قلبی را انجام دهید. آزمون ورزش، اکو، نوار قلبی و آنژیوگرافی از کارهایی است که جهت تشخیص و پیشگیری باید انجام دهید. عالی ترین کار این است که دستبند یا گردن بندهای بیماران قلبی را هم همراه داشته باشید، تا اگر قلبتان ایستاد، سریع به دادتان برسند.

بیماران مادرزادی: عموما جوانانی که ایست قلبی می کنند از این گروه اند. اگر در خانواده شما کسی بیماری قلبی دارد یا کسی بر اثر ایست قلبی مرده هست، شما هم باید به دکتر قلب مراجعه کنید و تحت نظر باشید.

چه غذاهایی بخوریم

سبز و سفیدهای خوردنی

دلیل هر دو، سکته قلبی و بعد از آن ایست قلبی، گرفتگی عروق و کارنکردن ریتم قلبی هست. بعد جهت اینکه قلبمان نگیرد، راحت ترین راه این است که بدانیم باید چه چیزهایی بخوریم.

سبزی بخورید: هر گیاه سبزی می تواند در پیشگیری از حمله قلبی به شما کمک کند. کلم، کاهو و هویج را فراموش نکنید. از آنتی اکسیدان ها هم استفاده کنید، آویشن، رزماری و پونه به جز این که طعمی جادویی به غذای شما می دهند، به قلبتان هم کمک می کنند تا بهتر کار کند.

میوه بخورید: اگر اهل میوه خوردن نیستید و یادتان نمی آید که آخرین سیب را کی گاز زده اید، لطفا سبک زندگی تان را عوض کردن دهید. سیب، مرکبات و توت فرنگی عالی ترین میوه ها جهت قلب ضعیف شماست. از میوه هایی با فیبر زیاد استفاده کنید تا به پایین آمدن کلسترول خونتان کمک کند.

دانه بخورید: تمام دانه های گیاهی، حبوبات و غلات می توانند گزینه های مناسبی جهت بازشدن قلبتان باشند. از نان های سبوس دار مثل سنگک و نان جو استفاده کنید. برنامه غذایی خود را طوری بچینید که در سه وعده حتما یک وعده حبوباتی در آن دیده شود. از گردو و بادام استفاده کنید. این دانه های روغنی به جز این که کلسترول خونتان را پایین می آورد، چربی غیراشباع هم دارد که می تواند جهت پیشگیری به کمک تان بیاید.

سفید بخورید: سفیدها در بیماری های قلبی نقش زیادی دارند. همان طور که سه سفید، نمک، شکر و دود سیگار جهت قلب شما مضر هست، سفیدهایی هم هستند که جهت قلبتان مفیدند. تا دلتان می خواهد سفیده تخم مرغ بخورید. سفیده تخم مرغ کم کالری است و وزنتان را زیاد نمی کند و جهت تقویت قلب هم خوب هست. گوشت سفید، مرغ و ماهی، از سفیدهای دیگری هستند که جهت تقویت قلبتان مجاز به استفاده از آن ها هستید.

روغنی نخورید: روغن های جامد و غذاهای چرب را از برنامه غذایی خط نزنید. عالی ترین کار این است که از روغن زیتون و هسته انگور استفاده کنید که جزء روغن های غیراشباع هستند و باعث بسته شدن رگ های خونی تان نمی شوند. هر چیز چربی مناسب نیست، جهت این که قلب سالم تری داشته باشید، مجاز به استفاده از لبنیات پرچرب و کره نیستید.

چه کارهایی باید انجام داد؟

فرشته نجات باشید

اقدامات اولیه در مواجهه با کسی که دچار ایست قلبی شده، خیلی مهم هستند. با تصمیم گیری درست و عملکرد قابل قبول، شما می توانید یک نفر را از فوت حتمی نجات دهید.

به 115 زنگ بزنید: نخستین کار در مواجهه با کسی که دچار ایست قلبی شده، تماس با اورژانس هست. تا ماموران امداد برسند، از پشت تلفن به شما دستورالعمل هایی می دهند. بعد خونسردی خود را حفظ کنید و دستورالعمل ها را اجرا کنید، چون شما مامور نجات یک انسان هستید.

احیا کنید: بدن کسی را که غش کرده در اوضاع راحت قرار دهید. تا گروه امداد بیرسند، شما باید CPR یا احیای قلبی- ریوی را انجام دهید ولی اگر احیای قلبی را نمی دانید و موقع توضیحات استاد در دانشگاه حواستان جای دیگری بوده، به بیمار دست نزنید، با این کار شما کار ملک الموت را راحت می کنید. اگر بلد نیستید کسی را احیا کنید و در جای شلوغ به عنوان نمونه مترو یا در خیابان هستید، از کسانی که احیای قلبی بلد هستند، کمک بگیرید. «گلدن تایم» یا تایم نهایی یک بیمار ایست قلبی، تنها سه تا چهار دقیقه هست، بنابراین فکرکردن را کنار بگذارید و سریع دست به کار شوید.

چطور بفهمیم کسی دچار ایست قلبی شده است است؟

دردی که می پیچد

هر کسی در هر سن و سالی ممکن است قلبش از حرکت بایستد، معمولا هم ایست قلبی خبر نمی دهد با وجود این باز هم ممکن است بعضی علائم اولیه اتفاق بیفتد.

علائم شما: درد نخستین علامت هست، البته درد در همه کسانی که دچار ایست قلبی شده است اند احساس نمی شود. ولی اگر درد شدیدی در ناحیه قفسه سینه احساس کردید و این درد شتابنده بود؛ به طوری که به پشتتان هم می زد، حتم داشته باشید که شما در معرض ایست قلبی هستید. دردهای لحظه ای که درد یر قفسه سینه احساس می شود، دردهای معده اند، احتمال شما باید خود را به یک وعده غذایی مهمان کنید.

توجه کنید که دردهای قلبی ممکن است گستردگی زیاد داشته باشند و از ناف تا حتی به زیر چانه و دندان های شما هم برسند. اگر درد به دست چپ تان سرایت کرد، به طوری که شما نتوانستید دستتان را تکان دهید قلب شما در حال ایستادن هست. نشستن عرق سرد بر پیشانی و اختلال در نفس کشیدن، می تواند از دیگر هشدارهایی باشد که به شما می گوید، باید از دیگران کمک بگیرید و سریع خود را به دکتر برسانید.

علائم دیگران: اگر دیدید مسافری که در اتوبوس در کنار شما ایستاده، مدتی منگ است و کنترلی بر حرکات خود ندارد، فکر نکنید که از قرص های روان گردان استفاده کرده هست. هنگامی که همسفرتان غش کرد و نقش بر زمین شد، احتمالا دچار ایست قلبی شده است هست. سریع نبضش را چک کنید، اگر نبض و تنفسش قطع شده، به طور حتم، قلب همسفرتان ایستاده هست، چون هنگامی که کسی غش می کند، نبض دارد و قفسه سینه اش اوج و پایین می رود.

در ایست قلبی پوست آبی- سفید می شود و اگر به جز رنگ پوست آواتاری، دیدی که مردم چشمش گشاد شده، حتم داشته باشید که رگ قلب اش گرفته است.

• مردها برنده اند!: مردها زیاد از زن ها در معرض خطر مبتلا شدن به ایست قلبی هستند.

• ایست قلبی یعنی چه؟: هنگامی که عضلات قلب هیچ انقباضی نداشته باشند، گردش خون متوقف می شود. ایست قلبی از همین ریتم نداشتن عضلات قلب شروع می شود.

• 30 تا 40: متوسط سن کسانی است که بر اثر ایست قلبی می میرند.

* با تقدیر از دکتر شهاب الدین توحیدنیا و دکتر یونس قلیچ، متخصص قلب و عروق

منبع: هفته نامه همشهری جوان

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: استفاده | ایست قلبی | سن و سال | جنسیت | مرگ و میر | حمله قلبی | سکته قلبی | فشارخون بالا

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog